Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Diş Hekimliğinde Çene Kemiği Nasıl Büyütülür?

Diş Hekimliğinde Çene Kemiği Nasıl Büyütülür?

Diş hekimliğinde çene kemiği nasıl büyütülür?

Günümüz diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan implant işlemlerinin yapılabilmesi için çene kemiğinde yeteri miktarda yer olması gerekmektedir. Doğumdan itibaren gelen bozukluklar, diş eti hastalıkları veya çeşitli travmalar sebebiyle ağız içerisinde yeterince kemik olmayabilir. Ya da hastada kemik erimesi problemi varsa yine aynı şekilde implant öncesi sorunla karşılaşılabilir. Hastanın çenesi dar veya kısa ise veya da bu gibi yer azlığı gibi problemler var ise implant işleminde önce çene kemiğinin büyütülmesi gerekir. Genellikle ise burada, kemik ekleme işlemleri yapılır. Kemik büyütme işlemleri birkaç aylık bir süreci kapsayabilir.

Çene kemiği büyütme işlemlerinde birkaç farklı yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemleri hastanın durumuna, implantın tipine, bölgesine, miktarına göre diş hekimi belirler. Bazı durumlarda kemik nakli de gerebilir. Diş hekimi, çene kemiği büyütme işleminden sonra implant yerleştirmek için birkaç ay beklemenizi isteyebilir.

Nakil olacak kemik nereden alınır?

Çene kemiği büyütme işlemlerinde genellikle kemik nakli gerekebilir. Bu nakil olacak kemik ise genellikle kendi kemiklerimizden alınır. Nakil işlemlerinde çoğunlukla; çene ucu ve alt çenenin arkası tercih edilir. Ancak diş hekimi, hastanın bu bölgelerinden yeterince kemik alamıyorsa kalça ve uyluktan kemik almak durumunda kalabilir. Fakat çenenize yerleştirilmek için kendi vücudunuzdan kemik alınmasını istemiyorsanız burada yapılacak başka yöntemler de vardır. Bazı durumlarda kemik nakli için sentetik materyaller de kullanılabilir. Genellikle diş hekimleri yüksek uyumdan dolayı hastanın kendi kemiklerini kullanmayı tercih eder ancak yine de son karar kişinindir. Diş hekimi tüm artı ve eksileriyle birlikte hasta ile işlem öncesinde bunları konuşmalıdır.

Çene kemiği büyütme işlemi nasıl yapılır?

Çene kemiği büyütme işlemleri genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak kemik vücudun başka bir yerinden alınacaksa bu tarz operasyonlar genel anestezi ve bir gece hastane yatışı gerektirebilir. Bu konuda en net bilgiyi verecek kişi, diş hekiminizdir. Operasyon sonrasında diş hekiminiz size antibiyotik, ağrı kesici ve antibakteriyel ağız gargarası verecek ve belirli bazı yiyeceklerden kaçınmanızı isteyecektir. Bu işlem sonrasında dişlere basınç uygulamaktan kaçınmalısınız. Kemik büyütme operasyonlarında başarı oranı oldukça yüksektir.

Benzer Yazılar

Çocuklarda Süt Dişlerinin Yerini Alacak Daimi Dişler İçin Yer Tutucuların Önemi
Çocuklarda Süt Dişlerinin Yerini Alacak Daimi Dişler İçin Yer Tutucuların Önemi

İlerleyen yaşlarda; süt dişlerinin yerini alacak daimi dişler için süt dişlerin rehberliği çok önemlidir.

Diş Macunun İçinde Hangi Maddeler Var
Diş Macunun İçinde Hangi Maddeler Var

Diş macunu içeriğinde yer alan maddeler, neye faydalı olacağına göre değişiklik gösterir.

Astım Hastaları Ağız-Diş Sağlıklarına Daha Çok Dikkat Etmelidirler!
Astım Hastaları Ağız-Diş Sağlıklarına Daha Çok Dikkat Etmelidirler!

Astım hastaların diş hekimi kontrolüne gitmeleri, ilaçların ağız içindeki yan etkilerinden korunmasına katkı sağlayacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığı konusunda, insanları yanlış uygulamalara yönlendiren pek çok hata var.

Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi
Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi

Hepatit hastalıkları karaciğerde meydana gelebilmektedirler. Hepatit B; Hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. B virüsü grupta yalnızca biridir. C türü ve HIV de bunların içinde yer alab virüs türleridir.

All-On-Four Uygulaması
All-On-Four Uygulaması

Son yıllarda, ağız ve diş sağlığı; bireylerin yaşam kalitesini belirleyen faktörler arasına girmiş ve bu durum diş hekimlerinin protez planlamalarında belirleyici rol oynamıştır. Hasta memnuniyetini arttıran uygulamalar ise daha çok dikkat çekmektedir.