Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş enfeksiyonu neden oluşur?

Diş enfeksiyonları genellikle; diş çürümesi ve ağız hijyeninin doğru bir şekilde sağlanamamasından dolayı gelişir. Bazen de daha önce yapılan bir diş operasyonu ya da travmatik yaralanma sebebiyle görülebilir. Enfeksiyon başladığında; bakterilerin aşırı çoğalmasına bağlı olarak, ağızda irin oluşur. Bu durum ise ilgili bölgede şişlik, ağrı ve hassasiyet gibi şikayetlere yol açar. Enfeksiyon, tedavi olmadan çenenin diğer bölgelerine yayılabileceği için, hızlı bir şekilde diş hekimine başvurulmasında fayda vardır.

Diş hekiminin ilk önerisi, enfeksiyonu öldürmek için antibiyotik olacaktır. Bazı antibiyotikler, diş enfeksiyonları için oldukça iyi etki gösterirler. Ayrıca, diğer şikayetlere yardımcı olması için ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Diş enfeksiyonu için antibiyotik ne zaman kullanılır?

Enfekte olan tüm dişler için antibiyotik kullanılmaz. Bazı durumlarda enfekte olmuş bölge temizlenirken, bazı durumlarda ise kök kanalı tedavisi uygulanabilir.  Enfeksiyonun geliştiği, yayıldığı ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar haricinde, antibiyotik tedavisi uygulanmaz.

Ne kadar sürede etki göstermeye başlar?

Antibiyotiklerin etki süresi, enfeksiyon şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Reçete edilen ilaçlar, diş hekiminin alınmasını söylediği şekilde alınmalıdır. Birkaç doz alımından sonra, şikayetlerin kaybolduğunu fark edip antibiyotik tedavisini hekiminizden habersiz yarıda bırakmak doğru değildir.

Yan etkileri var mıdır?

Bu ilaçların bazı olası yan etkileri vardır. Görülen yan etkiler, ilaçların türüne göre değişiklik gösterebilir.

Sonuç olarak…

Antibiyotikler, enfeksiyonların kontrol altına alınmasında önemli silahlar olsalar da çözümün yalnızca bir kısmıdır. Çoğu diş enfeksiyonunda, problemin çözülmesi için dental bir işlem gereklidir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için acil olarak tedavi olunması önemlidir. Gözden kaçan ya da önemsenmeyen enfeksiyonlar, ciddi sorunlara neden olabilir. Diş hekiminize danışmadan, kendinizce alacağınız ilaçların kullanımında kaçının.

Benzer Yazılar

Aftlar Neden Olur?
Aftlar Neden Olur?

Zaman zaman ağzımızın içerisinde beyaz, ağrılı yaralar oluşur. Günlük yaşantıda birçok sıkıntıya sebep olan bu yaralara; aft veya aftöz ülser (ağız ülseri) denilmektedir.

Diş Estetiği
Diş Estetiği

Güze bir gülümseme kişilerin özgüvenini ve sosyal iletişimini önemli derecede arttırarak iş ve özel hayatlarındaki başarı ve mutluluğu sağlamaya katkıda bulunur.

İmplantlar Çene Kemiğine Bağlanırken Dişsiz Kalmak Zorunda Mıyım?
İmplantlar Çene Kemiğine Bağlanırken Dişsiz Kalmak Zorunda Mıyım?

Ağzında diş eksiklikleri olan ve bu eksikliklerin giderilmesini arzu eden herkes için implant uygulaması yapılabilir.

Çocuklara Diş Fırçalamayı Nasıl Sevdirebiliriz?
Çocuklara Diş Fırçalamayı Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocuklarda ilk süt dişleri 6 – 7 aylıkken çıkmaya başlar. Bu süreç iki buçuk yaşına kadar devam eder.

Kanal Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kanal Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tedavi edilmemiş derin çürükler nedeniyle hasar gören dokunun uzaklaştırılıp bakterilerden arındırılması ve boşalan kısmın..

Gülüş Estetiği Nedir?
Gülüş Estetiği Nedir?

Dişlerimiz yemek yemeye yardımcı olmanın yanı sıra estetik açıdan da gülüşlerimizde büyük rol oynuyor.

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren 6 Durum
20 Yaş Dişlerinin Çekilmesini Gerektiren 6 Durum

17-25 yaş aralığında kendini gösteren 20 yaş dişleri, ağızda sürme sonucu üçüncü azı dişler olarak çıkar ve çekilmeleri zorunlu değildir.

Gülüş Tasarımı Nedir?
Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş yüzün kişinin ruh halini yansıtan ve ruh haline etki eden en önemli göstergelerdendir. Gülüş tasarımı yapılırken en önemli faktörlerden biri yaş özelliğidir.